تلفن پشتیبانی 38429 - 021

بررسی کامل علت سر و صدای کولر گازی

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > بررسی کامل علت سر و صدای کولر گازی

از مشکلات شایعی که کاربران کولرهای گازی با آن مواجه می شوند و برای رفع آن نیاز به استفاده از تعمیرکار پیدا می کنند ایجاد سر و صداهای مزاحم توسط کولرگازی است، صداهایی شبیه جیرجیر یا تق تق و شبیه آن ها که گاها این سروصدا می تواند بسیار خسته کننده و آزار دهنده باشد و آرامش را از ساکنان آن خانه بگیرد.

در این مقاله قصد داریم علل ایجاد سر و صدا در کولر های گازی را بصورت کامل بررسی کنیم و علت صداهای ناهنجاری که گاهی از کولر گازی شنیده می شود را برای شما تشریح نماییم.بسیاری از این مشکلات به سادگی قابل رفع هستند و نیازی به مراجعه به نمایندگی برای تعمیر کولر گازی شما ندارد.

 

صدای کولر گازی

اگر نیاز به سرویس و نگهداری کولر گازی خود دارید کار را به سرویسکاران ماهر ما بسپارید

چند علت شایع که موجب ایجاد سر و صدا در کولر گازی می شود:

کولر های گازی یا اسپلیت ها از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند: پنل داخلی و پنل خارجی یا کندانسور که پنل داخلی در داخل ساختمان و پنل خارجی در فضای بیرون از منزل در فضای آزاد نصب می شود. که ایجاد صدا در هر کدام می تواند دلایلی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

1. صدای پنل داخلی معمولا به دلیل موارد زیر است:

 • وجود عیب دربلوور داخلی کولر گازی

در بسیاری مواقع ممکن است به دلیل به وجود آمدن شکستی یا خم شدگی پره های لوور کولر گازی شما پس از خروج هوا از آن باعث ایجاد لرزش و به وجود آمدن صدای زیاد در کولر گازی می شود و باید حتما این قطعه از کولر گازی تعویض گردد.

{ اگر باچنین مشکلی روبرو هستید با ما تماس بگیرید تا تمامی خدمات تعمیرات کولر گازی شما را در محل برای شما انجام دهیم }

021-38429

 • جا نرفتن در بلوور بعد از تعمیر کولر گازی

بلوور دواقع به سیستم تولید و گردش هوا در کولر های گازی گفته می شود که با ایجاد حالت چرخشی و داشتن پره های موج دار تولید باد می کند. در واقع اگر پره های بلوور به درستی جا نرفته باشد و یا در جای خود محکم نشده باشند و شل باشند می تواند ایجاد صدای مزاحم در کولرگازی نماید که باید برای رفع آن اقدام مناسب اعمال نمود.

 • قرار نگرفتن پنل در هنگام نصب بر روی سینی دیواری یا باز و شل بودن پیچ های قاب پنل

ثابت نبودن و لرزش در وسایل برقی یکی از دلایل اصلی ایجاد صدا های مزاحم است. ممکن است در زمان نصب کولر گازی نصاب و یا سرویسکار کولر گازی کولر را خیلی خوب روی پایه های صفحه نصب قرار نداده باشد یا مثلا یکی از پایه ها جا نیفتاده باشد که این مشکل با جا انداختن درست پنل داخلی حل خواهد شد.

گاهی هم ممکن است صفحه نصب کولر گازی شل شده باشد. معمولا در برخی از دیوارها این اتفاق می افتد و بعد از مدتی جای پیچ ها گشاد می شود و صفحه نصب شل می شود و شروع به لرزش در حال کار می کند که این خود باعث تولید صدا می شود. در صورت بروز این مشکل می توان با استفاده از دو پیچ دیگر صفحه را در جای خود محکم کرد.

 • خراب بودن بوشن و بلبرینگ های بلوور

ممکن است به دلیل خشک شدن بلبرینگ چرخش بلوور با مشکل مواجه شده و صدای جیر جیر بدهد. در این حالت برای رفع مشکل باید بلبرینگ را روغن کاری کنید.

فرسودگی و یا جنس نامناسب بوشن بلوور که در واقع محور بلوور را در اختیار دارد باعث می شود این بوشن گشاد شود و محور بلوور به درستی در این بوشن درگیر نشود و همین موضوع باعث ایجاد   صداهایی تق تق مانند و یا ضربه ای می شود.

 • معیوب بودن موتور بلوور

اگر کولر گازی روشن می شود ولی بوی سوختگی می دهد و یا باد نمی زند و یا ایجاد سر و صدا می کند نشان دهنده این است که موتور بلوور سوخته و یا نیم سوز شده و نمی تواند بلوور را بچرخاند.

 • تاب برداشتن شفت موتور بلوور

شفت بلوور گاها به دلایلی مانند ضربه خوردن، جنس نامناسب، شوک الکتریکی، داغ کردن موتور بلوور و … می تواند تاب بردارد. تاب برداشتن شفت بلوور باعث می شود که بلوور به خوبی به چرخش در نیاید و در هر بار چرخش خود به احتمال زیاد به یکی از اجزا کولر برخورد کند و یا درگیر شود که این موضوع تولید صدا می کند.

ضمن اینکه چرخش نا موزون بلوور خود باعث می شود که صدای چرخش نامناسب در فضا ایجاد شود و صدایی هو هو مانند می کند.

در صورت تاب برداشتن شفت موتور بلوور باید موتور را بصورت کامل تعویض کنید.

 • کثیف بودن بلوور و خارج شدن از حالات بالانس

کثیف بودن بلوور کولر گازی

 • شکستگی پره های بلوور

شاید عمده‌ ترین دلیل صدای زیاد کولر گازی این باشد که  بلوور موتور فن کولر گازی از بالانس خارج شده و پره های ریز روی بلور میشکنند.

دلیل شکستن پره های کولر گازی می تواند این باشد که زمانی که مصرف کننده اقدام به نظافت پنل در حالت روشن می‌کند، دست، انگشت و یا جسم خارجی را داخل پنل کرده و اقدام به نظافت بلوور می‌نماید و با توجه به این که اینکه پره های بلوور بسیار حساس و شکننده می باشند و همچنین دور بالای فن، باعث میشود تعدادی از آنها بشکنند. زمانی که تعداد کمی از پره های بلوور شکسته شده باشد می‌توان آن را تعمیر و بالانس نمود اما زمانی که تعداد زیادی از این پره ها شکسته شده باشند دیگر باید تعویض شود.

 • جا نرفتگی بلوور بعد از تعمیر کولر گازی
 • خشک شدن یا درست بسته نشدن قاب جلوی کولر گازی
 • یک دلیل بسیار ساده و کوچک که گاهی موجب ایجاد صدای عذاب آور از کولر گازی می شود، درست بسته نشدن قاب جلویی دستگاه است. یکی دیگر از دلایل ایجاد سر و صدا در کولر های گازی خشک شدن قاب جلویی آن هاست. چون این قاب ها پلاستیکی هستند و بعد از مدتی استفاده خشک شده و به سر و صدا می افتند.

2. علت صدای کندانسور خارجی:

 • روغن کاری نامناسب دستگاه

موتور فن کولر گازی باید به شکل مناسب روغن کاری شود در غیر این صورت منجر به ایجاد سر و صدا می شود.

این مورد موجب آسیب به دستگاه می گردد بنابر این پیشنهاد می کنیم که دستگاه را خاموش کرده و با توجه به اینکه در اکثر موارد موتور فن ها مهر و موم شده، برای روغن کاری به کارشناسان این امر مراجعه نمایید.

 •  بوشن کولر گازی خراب است
 •  بلبرینگ های فن داخلی کولر معیوب است
 • وجود شیء خارجی در کندانسور

از علائمی که نشان می دهد جسم خارجی داخل کندانسور باشد این است که دستگاه بدون سر و صدا کار می کند اما به صورت ناگهانی دچار سر و صدا می شود.

با توجه به اینکه پنل خارجی در فضای آزاد قرار دارد مکان مناسبی برای لانه کردن پرندگان است لذا اگر صدای ناهنجاری از پنل خارجی شنیدید ابتدا کولر را خاموش کنید و برق آن را قطع نمایید.

سپس پنل خارجی را بررسی نمایید و داخل آن را به وضوح ببینید. در صورت مشاهده هر گونه شی خارجی یا حیوانی آن را خارج نمایید و بعداز اینکه مطمئن شدید دیگر چیزی داخل پنل خارجی نیست می توانید مجددا کولر را روشن نمایید و اگر صدای کولر گازی عادی شد، مطمئن باشید که مشکل برطرف شده است.

 • شکسته شدن تیغه های پروانه
 • تراز نبودن دستگاه

تراز بودن پنل خارجی و داخلی کولر گازی کولر گازی از نظر تراز بودن بسیار مهم است. در صورتی که هنگام نصب کولر گازی به تراز نبودن آنها دقت نشود این تراز نبودن به مرور زمان باعث می شود که دستگاه به سر و صدا بیفتد.

در چنین حالتی باید از یک تعمیر کار کولر گازی بخواهید تا برای تراز کردن دستگاه شما در محل حاضر شود تا به رفع مشکل بپردازد.

 • شل بودن پیچ های کندانسور
 • لق شدن پایه های کندانسور

توجه داشته باشید که لق شدن مهره ها و پایه های پنل خارجی باعث می شود تا کولر گازی هنگام کار صدای ناهنجار تولید کند. برای رفع این مشکل باید کولر گازی خود را آچار کشی کنید.

 • عدم روغن کاری فن دستگاه و یا خرابی آن
 • خرابی لاستیک های پایه کمپرسور
 • بالا رفتن عمر کمپرسور

با گذشت زمان طبیعی است که عمر کمپرسور نیز بالا می رود و تولید صدا می کند. وقتی کمپرسور ایجاد سر و صدا می کند معمولا نیاز به تعویض آن نیست و می تواند تا چند سال بعد هم کار کند ولی اگر صدای تولید شده توسط آن به حدی است که ترجیح می دهید آن را عوض کنید حتما این کار را به متخصصین این امر واگذار نمایید.

 • خرابی لاستیک های پایه کمپرسور

 

با توجه به این که کولر گازی وسیله ای کاربردی و فراگیر در همه خانه ها است با استفاده ی بیشتر از آن ها ممکن است با مشکلاتی مواجه شد از جمله این مشکلات ایجاد سر و صدای زیاد و نامتعارف می باشد که با دانستن نکاتی که باعث ایجاد این صداها می شود می توانیم تا حدودی به رفع آن ها بپردازیم  و یا به نحوی پیشگیری نماییم. به هر حال پیشنهاد می گردد که در این موارد خوتان دست به کار نشوید و به افراد متخصص مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس