تلفن پشتیبانی 38429 - 021

هر آنچه که باید درباره کولر گازی و یا کولر گازی اسپلیت بدانیم

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > هر آنچه که باید درباره کولر گازی و یا کولر گازی اسپلیت بدانیم

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و جهت صرفه جویی در مصرف انرژی مردم کشورمان به استفاده از کولر گازی و یا کولر گازی اسپلیت به عنوان وسیله سرمایشی در فصل گرم تابستان و گرمایشی در فصول سرد سال در محیط های اداری، مسکونی… روی آورده اند.

کولر گازی با ساختار دو تکه ای که با نام کولر گازی اسپلیت هم شناخته می‌شود، جدیدترین نسل سیستم‌های تهویه مطبوع است و کولر گازی های یک بخشی که اغلب در سالهای گذشته در قسمت پنجره سازه نصب می شد کولر گازی می نامند.

کولر گازی اسپلیت چیست ؟

همانطور که در قسمت بالا گفتیم این نوع سیستم‌ها در ساختار و نحوه تولید آنها در ابتدا دو تکه ای آن است و هرکدام وظایف خاص خودشان را دارند. این نوع از کولرهای گازی دارای دو یا چند قسمت هستند. یک یا چند قسمت در داخل ساختمان و یک قسمت در خارج ساختمان قرار می‌گیرد. این سیستم‌ها در دو نوع سرمایشی و یا سرمایشی/گرمایشی (Cool and Heat) در بازار موجود هستند. نوع اول فقط برای سرد کردن فضا علی الخصوص برای فصل تابستان و نوع دوم برای سرد یا گرم کردن فضا در چهار فصل سال می‌توان از آنها به راحتی استفاده نمود.

اجزای تشکیل دهنده کولر گازی و کولر گازی اسپلیت

کمپرسور: در واقع قلب یک سیستم تبرید می باشد زیرا عمل آن مکش گاز از اواپراتور و رانش به طرف کندانسور می باشد. در یک سیستم تبرید تراکمی ، کمپرسور با ایجاد اختلاف فشار لازم جریان مبرد را از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر برقرار می کند که این فشار در قسمت مکش ضعیف و در قسمت رانش قوی می باشد.کمپرسور های مورد استفاده در کولر های گازی معمولاًدر سه نوع پیستونی، روتاری و اسکرول تولید می شوند.

کندانسور (Condenser): مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک  با طراحی خاص می باشد که در بخش خارجی دستگاه (outdoor) قرارگرفته و وظیفه آن جذب گرمای گاز مبرد (در حالت سرمایش) ، یا دفع سرمای آن (در حالت گرمایش) و انتقال به محیط بیرون می باشد.

اواپراتور: مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک  با طراحی خاص می باشد که در بخش داخلی دستگاه (Indoor) قرار گرفته و محل خنک سازی هوا (در حالت سرمایش) و یا دفع گرما (در حالت گرمایش) میباشد. به عبارتی هوای درون اتاق با مکیده شدن از قسمت بالای یونیت داخلی وارد محفظه  اواپراتور شده و پس از خنک شدن (در حالت سرمایش) و یا گرم شدن (در حالت گرمایش) از قسمت پایینی آن به سمت اتاق دمیدهمی شود.

ماده مبرد (گاز خنک کننده): ماده مبرد با دریافت گرمای محیط در بخش اواپراتور کولر گازی از حالت مایع تبدیل به گاز شده و در بخش کندانسور با پس دادن گرما مجدداً به حالت مایع تبدیل می شود. نیروی لازم جهت چرخش گاز خنک کننده در سیستم توسط کمپرسور انجام می پذیرد.

گاز خنک کننده مورد استفاده در کولرهای گازی معمولاً R22 بوده که در سالهای اخیر به دلیل حفاظت از لایه ازن ، با سایر گازهای سازگار با محیط زیست مانند   R410Aدر حال جایگزین شدن می باشد.

لوله مویی: وظیفه لوله مویی در کولرهای گازی افت فشار مبرد و ایجاد فرصت لازم جهت تبخیر آن در اواپراتور  می باشد. گاز خنک کننده مورد استفاده در کولرهای گازی معمولاً R22بوده که در سالهای اخیر به دلیل حفاظت از لایه ازن ، با سایر گازهای سازگار با محیط زیست مانند   R410A در حال جایگزین شدن می باشد.

 

اجزای تشکیل دهنده اسپلیت

مزایای استفاده از کولر گازی اسپلیت نسبت به کولر آبی

قبل از اختراع کولر گازی شاید هیچ کس فکر نمی کرد روزگاری در مناطق شرجی و گرمسیر خنکی را بخصوص در فصول گرم سال حس کند. با اختراع کولر گازی 1902 دنیای تازه ای در صنعت تهویه مطبوع ایجاد شد.در کل کولر گازی نسبت به کولر آبی مزیت های فراوانی دارد بخصوص اگر از کولر گازی اسپلیت استفاده شده باشد.

در پایان به برخی از این مزایا خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

توانایی کار در مناطق مرطوب و یا شرجی

کولر آبی نوعی کولر است که با تبخیر آب، هوا را خنک می‌کند. کولرهای آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می‌کنند. به همین علت برای شمال و جنوب کشور ما به علت وجود شرجی و یا مرطوب بودن هوا این نوع کولرمناسب نخواهد بود اما استفاده از کولر گازی می تواند برای مناطق با هوای مرطوب بسیار مفید واقع شود.

کولر گازی، کولری است که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما می‌کند . کولر گازی را ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ میلادی اختراع کرد.

صرفه جویی قابل چمشگیر در مصرف آب

طبق پیش‌بینی‌ها متأسفانه اکثر شهرهای کشور ما در 10 الی 20 سال آینده دچار بحران شدید آب خواهند شد. مسلماً این بحران یکی از سخت‌ترین دوران‌های زندگی در این کشور را رقم خواهد زد زیرا نه تنها هزینه تصفیه و انتقال آب بسیار زیاد است، بلکه مناطق مرکزی ایران از هر طرف با منابع آب فاصله زیادی دارند. هر کولر آبی بسته به ظرفیت آن به طور متوسط بین 30 تا 45 لیتر آب در ساعت مصرف می‌کند.

به همین دلیل اینگونه از نسل جدید سیستم‌های تهویه مطبوع بر خلاف کولر آبی برای کار کردن نیازی به آب نداشته به همین دلیل باعث صرفه جویی قابل چشم کیری در مصرف آب میشود.

ایزولاسیون هوای داخلی و خارجی

در این نوع سیستم‌ها، از یک سیال ثانویه، برای انتقال گرما استفاده می‌شود، حال آنکه در کولرهای آبی، مستقیماً از هوا به عنوان سیال منتقل کنندهٔ حرارت استفاده می‌شود. استفاده از کولرهای گازی به عنوان جایگزین کولرهای آبی می‌تواند مانع ورود آلودگی از محیط خارج به داخل ساختمان شود و علاوه بر این هوای داخل نیز مورد تصفیه قرار می‌گیرد.

فقدان ترمستات در کولر آبی

یکی دیگر از تفاوت‌های بارز کولرهای گازی و کولرهای آبی نداشتن ترموستات در سیستم کنترلی کولر آبی است. به همین دلیل این نوع کولرها بر خلاف کولر گازی قادر به مدیریت زمان روشن بودن با توجه به دمای محیط نیستند. همچنین، به علت روشن ماندن کولر در تمامی ساعات شب این امکان وجود دارد که سبب سرما خوردگی و بیماری افراد استفاده‌کننده از این نوع کولر شود.

خنک کردن محیط در کمترین زمان

کولر گازی به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد و در واقع تهویه مطبوع را حاصل می‌کند، زیرا هم رطوبت، هم دما را کاهش می‌دهد و هم با داشتن فیلترضد آلرژی ذرات معلق در هوا را با فیلتر خود از هوای اتاق جدا می‌کند که این ویژگی از نظر بهداشتی نیز قبل توجه کابران قرار گرفته است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس