تلفن پشتیبانی 38429 - 021

چگونه بوی بد ماشین ظرفشویی را در چند دقیقه از بین ببریم

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > چگونه بوی بد ماشین ظرفشویی را در چند دقیقه از بین ببریم

 

حتماً برای شما هم پیش آمده است که ماشین ظرفشویی تان بوی بد و منزجر کننده ای گرفته است و شما رغبتی به استفاده از آن ندارید.تمیز کردن ماشین ظرفشویی و رفع بوی بد آن یکی از نکاتی است که اغلب مردم فراموش می کنند.

 معمولاً پس از مدتی استفاده از ماشین ظرفشویی به دلیل جمع شدن کپک ها و میکروب ها در آن ظرفشویی شما بوی بد و نامطبوعی می گیرد.

ولی اصلا نگران نباشید، ما با چند حرکت ساده به شما کمک می کنیم تا بوی بد ماشین ظرف شویی خود را برطرف کنید و از استفاده از آن لذت ببرید.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

پیشگیری از ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرف شویی:

درست است که ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی اجتناب ناپذیر است ولی می توان با استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی آن تا حدودی از بروز این اتفاق پیشگیری نمود.

یکی از عللی که می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی شما شود این است که به صورت روزانه از آن استفاده نمی کنید بنابر این بهتر است برای پیشگیری از ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی بیشتر از آن استفاده کنید.

نکته دیگر در پیشگیری از ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی وا حداقل کردن آن این است که همیشه ظروف را خوب تمیز کرده و باقی مانده غذاها را از سطح آن ها پاک کنیم و سپس در ماشین ظرفشویی قرار دهیم. کاری که شاید اکثریت بیهوده می دانند ولی این حرکت باعث می شود ماشین ظرفشویی ما دیرتر بو بگیرد.

ولی به هرحال هر چقدر هم که ظرف ها را تمیز شده داخل ماشین قرار دهیم و یا بصورت روزانه از آن استفاده کنیم باز هم پس از مدتی استفاده دچار بوی بد می شود که این بو به دلیل کپک و قارچ های بوجود آمده در ماشین ظرفشویی میباشد بنابراین نیاز به رفع بوی بد آن پیدا می کنید.

چند حرکت مفید و ساده برای برطرف کردن بوی بد ماشین ظرفشویی:

یکی از بدترین مشکلات ماشین های ظرفشویی این است که بعد از مدتی بوی بدی در آنها استشمام می شود که تا حدودی اجتناب ناپذیر است و برای رفع بوی نامطبوع ظرفشویی باید چاره ای اندیشید. در ادامه روش های کاربردی و سریعی را به شما آموزش می دهیم که در چند دقیقه بتوان ماشین ظرفشویی مان را خوش بو کنیم.

1. تمیز کردن ماشین ظرفشویی با مواد طبیعی

استفاده از ضدعفونی کننده ها و پاک کننده های شیمایی، اگرچه به سرعت کار آلودگی ها را می سازند، اما همواره دارای ضرراتی هم برای سلامتی افراد و هم محیط زیست بوده و هستند. اما مواد موثر، بی خطر و کم هزینه ی دیگری نیز در اطراف ما وجود دارند که در دسترس هستند و به راحتی می توان از آنها برای شستشو و پاکسازی استفاده کرد، و در نهایت با خیالی آسوده از بی ضرر بودن این مواد برای سلامتی، می توان از تمیزی و برق افتادن ماشین ظرفشویی لذت برد.

یکی از روش های مؤثر و بی ضرر برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی این است که از محلول ها و ترکیب های طبیعی برای بوزدایی استفاده کنید. جوش شیرین، سرکه و لیمو از جمله مواردی هستند که می توانند به رفع این بو در ماشین ظرفشویی کمک کنند. شما می توانید در زمانی که دستگاه خاموش است و ظرفی داخلی آن نیست، هریک از ترکیبات ذکر شده را داخل آن قرار داده و سپس ماشین ظرفشویی خود را روشن کنید. با انجام این کار، فیلترها و بدنه دستگاه ضد عفونی شده و بوی ناخوشایند آن از بین می رود.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی به وسیله جوش شیرین

جوش شیرین در رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

بی‌کربنات سدیم یا جوش شیرین با فرمول NaHCO۳ یکی از نمکهای سدیم در ترکیب با کربنیک اسید است. این ترکیب، بی‌بو و بی‌طعم است که کمی دارای خاصیت بازی است و به صورت پودر سپید یا بلورین است.

جوش شیرین ماده ای جایگزین برای مواد شیمیایی می باشد که در تمیز کردن وسایل کاربرد های فراوانی دارد. این ماده ویژگی ضد عفونی کننده دارد و می توانند قارچ ها و باکتری ها را از بین ببرد

باید توجه کنید که استفاده کردن از بی کربنات یا همان جوش شیرین روی آلومینیوم باعث از بین رفتن لایه نازک سطح آن می شود بنابر این از انجام این حرکت خودداری نمایید.

برای رفع بوی بد و نامطبوع ماشین ظرفشویی توسط جوش شیرین کافی است یک لیوان جوش شیرین را در کف ماشین ظرفشویی بریزید و تنظیم ماشین ظرفشویی را روی کوتاه ترین زمان ممکن قرار دهید و آن را روشن کنید. برای این که نتیجه بهتری از این کار بگیرید بهتر است که بعد از شستشو با سرکه اینکار را انجام دهید.

.

رفع بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی به وسیله سرکه

سرکه در رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

 

یکی دیگر از ضدعفونی کننده های طبیعی که می تواند در از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی به ما کمک کند سرکه است. خود سرکه به تنهایی قادر است هر نوع از وسایل و سطوحی را در داخل آشپزخانه پاکسازی و ضدعفونی کند. در استفاده از سرکه نگران بوی بد آن نباشید زیرا پس از خشک شدن از بین خواهد رفت.

برای رفع بوی بد ماشین ظرف شویی با استفاده از سرکه کافی است هر چند هفته یک بار داخل ماشین ظرفشوئی را توسط یک لیوان سرکه تمیز و بوزدایی نمایید. روش کار به این صورت است :

ابتدا یک لیوان که دو سوم آن با سرکه پر شده است را در طبقه بالایی ماشین بگذارید سپس ماشین ظرفشوئی را در حالت شستشوی نرمال با آب داغ قراردهید و روشن کنید. سرکه باعث کاهش حجم صابون، ذرات غذا و چربی چسبیده به دیواره ها و قفسه ها و لوله های تخلیه می شود.

نکته: برای این کار حتما ماشین ظرفشویی باید خالی باشد.

نکته: هرگز سرکه و سفیدکننده دارای کلر را با هم ترکیب نکنید. چون باعث ایجاد گاز سمی خواهد شد.

استفاده از لیمو ترش برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

لیمو در رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

یک راه حل ساده ی دیگر برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی استفاده از لیمو ترش است. برای این کار کافی است یک لیمو را از وسط دو نیم کرده و در یک ظرف بگذارید و به همراه یک لیوان آب در ماشین ظرفشویی خود و در طبقه پایین آن قرار دهید و سپس ماشین خود را روشن کنید.

برای این کار توجه داشته باشید که ماشین باید حتما خالی باشد.

2.  تمیز کردن قطعات ماشین ظرفشویی:

رفع بوی بد بدنه ماشین ظرفشویی

تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

شاید یکی از مهم ترین دلایل ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی فیلتر تخلیه دستگاه باشد و هیچ قسمتی به اندازه فیلتر تخلیه در ایجاد این بو سهم نداشته باشد.

برای رفع بوی بد فیلتر ظرفشویی مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا با آب و صابون و یک مسواک کهنه داخل محل تخلیه و پوشش روی آن را تمیز کنید.محل تخلیه آب را با آب تمیز بشویید و درپوش را به جای خود بازگردانید.

نیم پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و دو پیمانه سرکه را در محل تخلیه آب بریزید. این محلول حباب می سازد و شلنگ تخلیه و توری آن را نیز تمیز می کند.

تا زمانی که محلول سرکه و جوش شیرین حباب می سازد صبر کنید؛ سپس یک فنجان سفیدکننده در ماشین ظرفشویی بریزید و قفسه ظروف را نیز سر جای خود بگذارید و ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا یک دور کامل بدون اینکه ظرفی در ماشین باشد کل ماشین شسته شود.

شستشوی بدنه ماشین ظرفشویی 

بوی بد ماشین ظرفشویی شما  ممکن است ناشی از جرم روی دیواره های داخلی ماشین ظرفشویی باشد. برای تمیز کردن آن آب داغ را روی دیوارها ریخته و با یک دستمال آن را تمیز کنید ، اگر جرم ها نرفت از مواد شستشو دهنده ( مایع ظرفشویی یا تاید ) برای از بین بردن جرم ها استفاده کنید .اگر جرم ها و لکه ها به راحتی پاک نمی شوند میوانید از یک ماده چند منظوره برای این مشکل استفاده کنید.

شستشوی واشر درب ماشین ظرفشویی (لاستیک آب بندی دور درب)

بعد از مدتی استفاده از ماشین ظرفشویی مقداری از چربی و مواد ریز غذاها در لا به لای واشری که دور درب وجود دارد انباشته می شوند که در ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی تأثیر گذار است. بنابر این بهتر است هر چند وقت یکبار برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع این لاستیک را تمیز کنید.

شستن قفسه ظروف (سبد ماشین)

شستشوی سبد ماشین ظرفشویی برای رفع بوی بد آن

برای شست و شوی قفسه ظروف باید ابتدا آن را خارج کنید که برای این کاربا توجه به مدل ماشین ظرفشویی خود یا باید آن را از جا بیرون بکشید و یا پیچی که آن را در محل نگه داشته باز کنید.

سپس توسط یک پارچه و مایه ظرفشویی شروع به تمیز کردن دقیق سطوح و زیر ریل ها کنید.

پیشنهاد می کنیم برای مشاهده مطالب بیشتر در خصوص تمیز کردن ماشین ظرفشویی به مقاله “آموزش تمیز کردن ماشین ظرفشویی “ مراجعه کنید.

با توجه به اینکه ماشین ظرفشویی یکی از وسایل پرکاربرد در آشپزخانه ها می باشد توجه به نظافت و نگهداری از ماشین ظرفشویی بسیار مهم است. شاید ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی برای شما ناراحت کننده باشد ولی با توجه به روش های آسانی که برای رفع آن معرفی کردیم می توانید به راحتی و در عرض چند دقیقه به رفع آن بپردازید و از استفاده از آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس