تلفن پشتیبانی 38429 - 021

بررسی علت گرم نکردن مایکروویو و خرابی دستگاه ماکروفر

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > بررسی علت گرم نکردن مایکروویو و خرابی دستگاه ماکروفر

علت گرم نکردن مایکروویو چیست و چرا این اتفاق رخ می دهد

علت گرم نکردن مایکروویو

در بحث کار نکردن مایکروویو و به اصطلاح ماکروفر می توان مشکلات متعددی را به عنوان دلیل گرم نکردن مواد غذایی در ماکروفر در نظر گرفت.ما در این مقاله قصد داریم به علل گرم نکردن ماکروفر ها بپردازیم و از میان مشکلات گرم نشدن غذا در ماکروفر می‌توان به طور عمده به مشکلات زیر اشاره نمود:

  • خراب شدن سوئیچ درب دستگاه
  • استفاده از ظروف نامناسب و فلزی برای گرم کردن غذا در ماکروفر
  • خرابی لامپ مگنترون ماکروفر که مهمترین جزء این دستگاه است
  • خراب شدن و از کار افتادن دیود یا خازن های ماکروفر
  • بروز مشکل در برد الکترونیکی ماکروفر
  • سوختن فیوز یا ترانس‌ ولتاژ مایکروویو

بیشتر این مشکلات باید توسط تعمیرکار متخصص ماکروفر بررسی و تعمیر گردد و پیشنهاد می کنیم که در صورتی که با موارد بالا مواجه شده‌اید. با نمایندگی مجاز تعمیرات ماکروفر پارس کمک تماس بگیرید تا کارشناسان ما جهت بررسی علت گرم نکردن مواد غذایی در ماکروفر شما اعزام گردند.

در مقاله خطرات امواج مایکروویو می توانید اطلاعات کاملی در رابطه مضرات احتمالی این دستگاه بخوانید.

بررسی کامل علت گرم نکردن ماکروفر

ماکروویو گرم نمی کند : در صورتی که دستگاه شما در مدت 3 دقیقه یک لیوان آب را جوش نیاورد باید گفت که ماکروفر شما دچار مشکل شده. در این صورت دلایل اولیه این مشکل را در زیر باید مورد بررسی قرار گیرد
1- در ساعات پیک مصرف که دچار افت ولتاژ هستیم
2- حجم غذایی قرار داده شده بیشتر از ظرفیت مایکروویو می باشد
3- چربی غذایی که قصد گرم نمودن آن را داریم بسیار بالا و غیر متعارف است
4- کار نکردن سیستم گردان دستگاه ماکروفر
5- چسبیدن بخشهایی از غذا ها به دیواره های ماکروویو و کثیف بودن آن

اجزای مایکروفر

در ابتدا تمامی اجزای این دستگاه را خدمت شما توضیح خواهیم داد و سپس به هررسی هرکدام از آنها می پردازیم

۱ – المنت گریل ۲ – المنت فنری گریل ۳ – دیود ولتاژ بالا ۴ –  خازن ولتاژ بالا ۵ – فیوز ولتاژ بالا ۶ – ترانس ولتاژ بالا ۷ – المنت کانوکشن ۸ -موتور فن کانوکشن ۹ – موتور فن خنک کننده ۱۰ – مگنترون ۱۱ – موتور سینی گردان ۱۲ – ترانس تغذیه ۱۳ – برد فیلتر ۱۴ – برد کنترل کباب پز ۱۵ – برد فرمان ۱۶ – مجموعه میکروسوئیچ ها ۱۷ – لامپ روشنایی

خراب شدن دیود ماکروفر

خراب شدن دیود ماکروفر

دیود برق متناوب A/C را به مستقیم D/C با ولتاژ نزدیک ۵۰۰۰ ولت تبدیل می‌کند. این ولتاژ بالا باعث می شود تا مگنترون برای گرم کردن غذا آماده شود. همانطور که متوجه شدید اگر دیود معیوب یا سوخته باشد، مگنترون ولتاژ کافی برای تولید امواج الکترومغناطیسی را نخواهد داشت و مایکروفر توان گرم کردن غذا درون آن را  نخواهد داشت.

غالباً وقتی دیود آسیب ببینید از لحاظ ظاهری سوخته به نظر می‌رسد. کار بررسی ظاهری و همچنین عیب یابی این قطعه باید توسط کارشناس و با یک مولتی‌متر که از باتری ۹ ولت استفاده می‌کند یا با یک باتری ۹ ولت سری شده با دیود، امتحان شود.

دیود وقتی در یک جهت رسانایی دارد احتیاط کنید زیرا در مایکروفر مقدار بسیار بالایی از الکتریسیته ساکن در خازن‌ها نگهداری می شود که حتی اگر ماکروفر به برق وصل نباشد امکان شوک الکتریکی در تعویض قطعات الکترونیکی مایکرو فر به شدت بالا و خطرناک است. وباید این کار توسط یک تعمیرکار حرفه‌ای انجام شود.

گرم نشدن غذا در مایکروفر به علت خرابی در مگنترون

گرم نشدن غذا در مایکروفر به علت خرابی در مگنترون

اولین منبع عملی واقعی مایکرویو لامپ مگنترون بود که در دهه ۱۹۳۰ در انگلیس ساخته شد و سپس از آن در ساخت و توسعه سیستم رادار در خلال جنگ جهانی دوم استفاده شد. در سال‌های اخیر قطعات نیمه هادی به‌طور فزآینده‌ای جایگاهمایکرویو را پر نموده و مزایای متعدد هم دارند.

ترکیبی از شلیک الکترون و میدان مغناطیسی با فرکانس بالا در این قطعه ، قطبهای مثبت و منفی موجود در داخل مواد غذایی را تغییر داده و باعث گرم شدن آن می شود.

لامپ مگنترون ولتاژ بالای مستقیم را دریافت می کند و منبع جریان مستقیم DC بالا برای ایجاد امواج الکترومغناطیسی که غذا را می‌پزد تولید می کند. اگر مگنترون بسوزد می توان گفت که ماکروفر شما از کار افتاده و غذا را گرم نخواهد کرد.باید این نکته را بدانید که مگنترون قابل تعمیر نیست و اگر سوخته باشد حتما باید تعویض گردد.

خرابی سنسور بسته بودن درب

درب ماکروفر در این دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است به دلیل اینکه می تواند محل انتشار امواج به بیرون باشد به دلیل همین موضوع استاندارهای زیادی برای این بخش از دستگاه قرار داده اند. این دستگاه ها معمولا دارای 3 الی چهار سنسور یا سوئیچ برای تست بسته بودن درب دستگاه می باشد که اگر یکی از آنها از کار افتاده باشد مگنترون دستگاه فعال نخواهد شد و حتما باید درب با ایمنی کامل و کاملا بسته شده باشد.

پس یکی از دلایل گرم نکردن ماکروفر می تواند خراب شودن سنسور های این قسمت از دستگاه باشد.

microwave doesn't heat

بسیاری از مشکلات متفرقه و ریز و درشتی وجود دارد که باید جهت بررسی های بیشتر دستگاه توسط تعمیرکار حرفه ای ماکروویو مورد بررسی قرار گیرد

کارشناسان فنی تعمیرگاه ماکروفر شرکت پارس سرویس از تجهیزات پیشرفته و همراه با دانش روز دنیا جهت عیب یابی و تعمیر ماکروفر برخوردار هستند. بنابراین فرآیند عیب یابی و تعمیر ماکروفر در اسرع وقت و با مناسب‌ترین هزینه صورت می‌پذیرد.

به هیچ عنوان عیب یابی و تعمیر ماکروفر را به افراد مبتدی و غیرمتخصص واگذار نکنید زیرا این دستگاه ها بسیار حساس می باشند و در صورت تعمیر غیر استاندارد ممکن است باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری شود.

بنابراین اگر ماکرویو شما خراب شده است و نیاز به دریافت خدمات تعمیر و عیب یابی ماکروفر دارید.و با شماره ­های نمایندگی ماکروفر ما تماس بگیرید. تا تعمیرکاران ما در اسرع وقت در محل شما حضور یابند و مورد را بررسی نمایند.

بعد از دریافت خدمات تعمیر ماکروفر دیگر با مشکلاتی مانند گرم نشدن غذا در ماکروفر مواجه نخواهید شد و با خیال راحت می‌توانید از ماکروفر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس