تلفن پشتیبانی 38429 - 021

آموزش کامل تمیز کردن ماشین ظرف شویی

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > آموزش کامل تمیز کردن ماشین ظرف شویی

ماشین های ظرفشویی یک وسیله ی بسیار محبوب هستند زیرا به راحتی می تواند ظروف را تمیز کنند، اما همچنین باید به موقع تمیز شوند. برای جلوگیری از لکه ها، دستگاه خود را با مایع ظرف شویی بشویید. سیستم تخلیه، سیستم فیلتر و بازو شستشو باید از مواد جامد تمیز شوند تا همچنان به درستی کار کنند و نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی پیدا نکنید. سپس می توانید از سرکه و سایر راه حل ها برای از بین بردن لکه های سخت و بوی بد آن استفاده کنید. اگر ماشین ظرفشویی شما ناکارآمد باشد، یک تمیز کردن کامل می تواند آن را دوباره کارآمد کند.

در مطلب قبلی در رابطه با نحوه استفاده درست از ماشین ظرفشویی صحبت کردیم که در ادامه به نحوه نگهداری صحیح از ماشین ظرفشویی می پردازیم.با ما همراه باشید.

بخش اول : شستشو با مایع ظرف شویی

 

1) صابون ظرف را در آب مخلوط کنید

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

شما می توانید مایع ظرف شویی سفارشی خود را به طور معمول برای شستن ماشین ظرفشویی استفاده کنید. مایع های ظرف شویی قوی تر برای کاهش چربی مفید طراحی شده اند. اگر دستگاه دارای لکه های سخت و یا جامد است، سطل را با آب گرم پر کنید، سپس در حدود 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) مایع بریزید تا مخلوط شوند.

 • شما همچنین می توانید شیشه پاک کن را امتحان کنید.

2) حوله کاغذی را از خارج بیرون بکشید و اثر انگشت و لکه ها را پاک کنید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

حوله کاغذی، پارچه نرم، یا اسفنج را در آب و مایع ظرف شویی بشویید. رطوبت بیش از حد را از بین ببرید تا از ظاهر شدن روی زمین جلوگیری شود. سپس، فریم درب را تمیز و خشک کنید. توجه بیشتری به دستگیره ها و گوشه ها کنید تا خوب تمیز شوند.

 • از پاک کردن با آب و یا شیشه پاک کن در درب جلوگیری کنید. بسیاری از ماشین های ظرفشویی دارای قطعات الکترونیکی هستند که می توانند با رطوبت بیش از حد آسیب ببینند. ابتدا محلول تمیز کردن را به یک پارچه یا اسفنج بمالید.

3) شستن قفسه ها 

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

اگر از ماشین ظرفشویی خود به طور مرتب استفاده می کنید، احتمال دارد که این سطوح را در یک نقطه از پوشش جامد مشاهده کنید. قفسه ها را از داخل بکشید و آنها را بلند کنید و آن ها را از مسیرهای خود جدا کنید. برای تمیز کردن هر ذره مواد غذایی از حوله استفاده کنید، سپس قطعات را با مایع و آب داغ تمیز کنید.

 • اگر شما این قطعات را نادیده بگیرید، آنها به سرعت ماشین ظرفشویی را می خراشند، به طور مرتب آنها را پاک کنید تا تخلیه شود.

4) مواد جامد و روغنی را پاک کنید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

محل تخلیه را در کف ماشین ظرفشویی قرار دهید. روغن جامد به مشکلات بزرگی منجر می شود که باید از آن جلوگیر کرد. از حوله های کاغذی استفاده کنید تا آنجا که می توانید پاک کنید. پس از آن باقیمانده مواد با مایع و آب، بشویید .

 • هر چیزی از تکه های گوجه فرنگی به پوسته ها و شیشه های شکسته می تواند مانع از تخلیه شود. از آنها در اسرع وقت خلاص شوید تا از آسیب دائمی به لوله های خود یا ماشین ظرفشویی جلوگیری شود.
 • کلاهک ها اغلب مسئول تمیز کردن ماشین ظرفشویی هستند. پاک کردن دوره تخلیه می تواند شما را برای تماس با یک لوله کش لوله نجات دهد.
 • سعی کنید پس از تعمیر ظرفشویی ال جی خود حتما این کار را انجام دهید.

5) دیوارهای داخلی ماشین و درب داخلی را بشویید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

همانند پایه ماشین ظرفشویی، ابتدا بقایای جامد را از دو طرف جدا کنید. پس از اتمام با حوله ، سطوح باقی مانده را با مایع و آب بشویید.

 • لکه های تیره تر بر روی دیوار ممکن است نیاز به لکه گیری بیشتر، از جمله استفاده از چرخه شستشو با سرکه را به همراه داشته باشد.

6) استفاده از برس برای پاک کردن درز ها.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

مناطق اطراف درب، مانند در امتداد گوشه ها و اطراف لولا، می تواند مقدار زیادی از خاک را جمع آوری کند. یک برس آشپزخانه به خوبی میتواند این کار را انجام دهد ، اما اگر شما آن را ندارید، می توانید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. قلم مو را در سطل آب گرم قرار دهید و از آن برای از بین بردن هر گونه مواد باقیمانده استفاده کنید.

7) هرگونه صابون را با آب تمیز بشویید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

قبل از استفاده از دستگاه، تمام صابون ظرف را از بین ببرید. تمام سطوح و اجزای شسته شده را پاک کنید.

 • صابون ظرف می تواند اجزای ماشین ظرفشویی را مسدود کند، بنابراین با شستشو کردن آن تا آنجا که می توانید، آن را بی خطر نگه دارید.

بخش دوم

قطعات چرخه شستشو

 

1) سیستم فیلتر را باز کنید

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

سیستم فیلتر ماشین های ظرفشویی متفاوت هستند، اما همه آنها در پایه ماشین ظرفشویی قرار دارد. زیر بازوی اسپری چرخشی نگاه کنید.ممکن است دیسک بزرگ و خاکستری را مشاهده کنید که سیلندر کوچکتر از آن است. سیلندر را به عقب بر گردانید تا آن را بردارید، سپس با هر بخش زیر آن را همانند انجام دهید.

 • اکثر سیستم های فیلتر شامل چند بخش متصل است. راهنمای استفاده از خود را برای دستورالعمل های دقیق در مورد چگونگی جدا کردن آنها بررسی کنید.
 • فیلترها به راحتی می توانند مسدود شوند و شروع به خسته شدن کنند، بنابراین برای حفظ آنها در جهت کار، اغلب آن را بررسی کنید.

2) قطعات فیلتر را با یک قلم مو در آب گرم تمیز کنید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

هر قسمت را بطور جداگانه در سینک بشویید تا مواد جامد را تا حد ممکن حذف کنید. اجزاء را با حوله کاغذی یا اسفنجی پاک کنید. ممکن است ذرات کوچکی مثله قهوه ، ذرت و … را ببینید، با استفاده از یک برس آشپزخانه یا مسواک قدیمی برای از بین بردن آن استفاده کنید.

 • اگر شما یک شلنگ با یک تنظیم اسپری قوی داشته باشید، میتوانید از آن برای از بین بردن بقایای در ناحیه سخت استفاده کنید.

3) بازوی افشان را از ماشین ظرفشویی بردارید و آن را بشویید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

حتی اگر ماشین ظرفشویی شما یک فیلتر جداگانه ای نداشته باشد، یک بازوی افشان دارد که در مرکز طبقه قرار دارد و تیغه پروانه پلاستیکی است. پروانه را از جای خود بلند کنید و سپس، آن را در زیر آب گرم در سینک تمیز کنید.

 • هر ذره ای از مواد غذایی را که می بینید را پاک کنید.

4) سوراخ بازوی افشان را با خلال دندان پاک کنید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

سری سوراخ ها در بالای بازوی افشان، آب را به داخل محفظه ماشین ظرفشویی پراکنده می کند. شما همچنین ممکن است سوراخ دیگری را در قسمت پایین مشاهده کنید که آب را به فیلتر می برد. این حفره ها می توانند گاهی اوقات مسدود شوند، بنابراین قبل از نصب مجدد افشان و فیلتر باید از ذرات غذایی پاک شود.

 • شما همچنین می توانید از چوب پنبه استفاده کنید تا سوراخ را پاک کنید.
 • اگر ظروف شما در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی خیلی مرطوب یا تمیز نمیشوند، ممکن است یکی از افشان های آن اشباع شده باشد.

بخش سوم

حذف لکه های سخت و بوی بد

 

1) یک فنجان سرکه سفید را روی قفسه بالا قرار دهید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

اگر تمیز کردن آنها را انجام دادید، قفسه های ظرف و اجزای دیگر را در ماشین ظرفشویی قرار دهید. سپس یک ظرف مخصوص ظروف آشپزخانه مانند کاسه یا فنجان را انتخاب کنید. آن را با 2 فنجان (470 میلی لیتر) سرکه پر کنید تا یک روش ایمن و کارآمد برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی شما باشد.

 • سرکه در از بین بردن روغن و رطوبت و همچنین بوی بد موثر است. اگر نمی توانید ماشین ظرفشویی خود را تنها با مایع و آب از بوی بد تمیز کنید، سعی کنید از آن استفاده کنید .
 • شما همچنین می توانید از پاک کننده های استفاده کنید. بسیاری از مواد افزودنی مایع قوی تر از سرکه هستند و به طور موثر تر رنگ زدایی مواد معدنی را درمان می کنند

2) یک چرخه شستشو را با استفاده از آب گرم تنظیم کنید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

درب ماشین ظرفشویی را ببندید و آن را برای یک چرخه عادی تنظیم کنید. آب گرم سرکه را رقیق می کند و پراکنده می شود و ماشین های ظرفشویی را بیشتر از قبل درخشنده می کند. هنگامی که چرخه به پایان رسید، اجازه دهید آب تخلیه شود، سپس ببنید کنید که چگونه ماشین ظرفشویی شما تمیز شده است.

 • ممکن است لازم باشد ماشین ظرفشویی را از طریق چندین سیکل اجرا کنید تا کاملا تمیز و بی بو باشد. در صورت لزوم سرکه بیشتری را اضافه کنید.

3) استفاده از جوش شیرین در کف ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن اضافی

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

جوش شیرین یک راه موثر برای حذف لکه های سخت و بوی ها بد پس از شستشوی سرکه است. 1 فنجان (180 گرم) جوش شیرین را یکنواخت در بالای ماشین ظرفشویی پخش کنید.

 • جوش شیرین کمی ساینده است، بنابراین هر ذره ی مواد غذایی موجود در ماشین ظرفشویی را پاک می کند.

4) ماشین ظرفشویی را برای یک چرخه کوتاه با آب گرم تنظیم کنید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

از آنجا که جوش شیرین ساینده است، از مصرف آن در چرخه های شستشوی دیگر اجتناب کنید. برای تمیز کردن کامل، از گرمترین آب استفاده کنید. هنگامی که چرخه به پایان می رسد، ماشین ظرفشویی بی نظیر و بی بو شده است.

 • اگر ماشین ظرفشویی هنوز تمیز نیست، ممکن است لازم باشد از تمیزکننده قوی استفاده کنید. سرکه بیشتر، آب لیمو یا پاک کننده تجاری می تواند کمک کند.
 • اجتناب از استفاده از جوش شیرین بیشتر

5) سفید کننده را روی کف ماشین ظرفشویی پخش کنید تا از لکه ها خلاص شوید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

سرکه و جوش شیرین ممکن است به اندازه کافی برای تمیز کردن آنها نباشد. قفسه های ظروف را بیرون بیاورید تا بتوانید به داخل ماشین ظرفشویی دسترسی پیدا کنید. 1/2 فنجان (120 میلی لیتر) سفید کننده به طور یکنواخت در سراسر کف پخش کنید، سپس قفسه را در جای خود قرار دهید.

 • اگر ماشین ظرفشویی شما از فولاد ضد زنگ است، در استفاده از سفید کننده اجتناب کنید! سفید کننده باعث آسیب جدی خواهد شد. در عوض، لکه ها را با مقدار زیادی آب گرم، صابون و پاک کننده های تجاری پاک می کند.
 • بیش از یک فنجان (240 میلی لیتر) سفید کننده را در یک زمان مصرف نکنید. مراقب باشید، چراکه که سفید کننده سوزاننده و بخار در آن ناخوشایند است.

6) ماشین ظرفشویی را بر روی یک چرخه عادی و کامل تمیز کنید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی
تمیز کردن ماشین ظرف شویی

درب را ببندید و ماشین ظرفشویی را روشن کنید. آن را برای یک دوره شستشوی متوسط ​​طولانی با استفاده از آب گرم تنظیم کنید. آب سفید کننده را رقیق می کند تا به داخل ماشین ظرفشویی آسیب برساند.

 • سفید کننده موثرترین راه برای از بین بردن میکروب های قالب و کپک است.
 • هرگز سفید کننده را با سرکه مخلوط نکنید. ترکیب این دو ، گاز کربن سمی ایجاد می کند. هر یک از پاک کننده ها را به طور جداگانه استفاده کنید و هر بار آن را بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس