تلفن پشتیبانی 38429 - 021

دلایلی که باعث ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشویی می شود

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > دلایلی که باعث ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشویی می شود

ماشین لباسشویی این وسیله فوق العاده کاربردی در خانه ها کالایی که این روزها قیمت گرانی داشته و در رده محصولات گران قیمت بازار قرار گرفته است و خرید یا تعویض و حتی تعمیر ماشین لباسشویی هزینه زیادی را به صاحبش متحمل می کند. اما رعایت نکاتی برای نگهداری بهتر از این وسیله ما را به دردسرهای تعمیر و تعویض دستگاه دچار نمی کند.اگر سر و صدا در ماشین لباسشویی تان در حین خشک کردن لباس و در حین کار شما را اذیت می کند ، ادامه مطلب را بخوانید تا از علل آن مطلع شوید.

ایجاد سر و صدا در ماشین لباسشویی

سر و صدای شدید ماشین لباسشویی

علت صدا دادن ماشین لباسشویی می تواند به مسائل زیادی مربوط شود ماشین لباسشویی یکی از این محصولاتی است که فکر زندگی کردن بدون آن برای بسیاری از افراد قابل تصور نیست. وسیله ای که امروزه قیمت کمی ندارد و در سطح لوازم خانگی گران قیمت بازار است و خرید یا عوض کردن و حتی تعمیر این وسیله هزینه زیادی به مصرف کننده وارد می شود و فرقی نمی کند چه مارکی باشد و حتی اگر از برندهای برتر ماشین لباسشویی باشد. بیشتر این مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • معیوب بودن پمپ و موتور پمپ
  • شل بودن یا کهنه شدن تسمه (البته در مدل های تسمه ای)
  • بالشتک های نگهدارند موتور اصلی
  • موج گیر های دیگ شستشو
  • خرابی پولی شفت و پولی پمپ
  • در بیشتر موارد بلبرینگ های دیگ شستشو

Washing-Machine-Diagram

مواردی که ممکن است که باعث بروز صدا در ماشین لباسشویی شود

1- احتمال دارد بیش از اندازه یا خیلی کمتر از حجم ماشین , لباس داخل لباسشویی قرار داده اید.حجم واقعی بایست به اندازه ای باشد که بعد از ریختن لباس داخل ماشین به اندازه یک وجب دست بالای دیگ شستشو خالی باشد.

توجه کنید که وززن تعیین شده برای دستگاه به احتساب خیس بودن لباس ها سنجیده می شود.و ممکن است وزن تنها یک پتو در هنگام خیس بودن به 10 کیلو برسد!

2- از ریختن عروسک پولیشی و متکا با جنس طبیعی یا مصنوعی و پادری داخل لباسشویی خودداری نمایید.

3- خالی بودن زیاد دستگاه هم ممکن است باعث خرابی در لباسشویی شود و پیشنهاد می شود مثلا از ریختن حوله حمام به تنهایی خودداری کنید.حوله حمام بایست همراه با چند تکه لباس کوچک و یا چند حوله درون ماشین ریخته شود.

4- محل قرار گرفتن لباسشویی شما بایست سطحی صاف داشته باشد.و این موضوع بسیار مهم است که دستگاه شما کاملا تراز باشد و الا به شفت،پولی و بلبرینگ های آن در هنگام گردن موتور فشار می آید.

احتمال دارد ماشین شما همسطح با کف نباشد, می توانید با رگلاژ پایه های زیر عملیات تراز کردن را انجام دهید.

5- در بعضی مواقع صداهای ماشین در زمان خشک کردن ناشی از برخورد سگک یا کمربند و یا دگمه های لباس به شیشه یا آبکش لباسشویی شما باشد.سعی کنید از انداختن اشیا فلزی در ماشین پرهیز کنید به دلیل اینکه علاوه بر ایجاد سروصدا در ماشین لباسشویی ممکن است شیشه آن را در گردش های سریع بشکند و فاجعه به بار آورد.

6- در بسیاری از مواقع بروز صدای خر خر در ماشین لباسشویی و یا صدای تق تق در داخل ماشین لباسشویی ممکن از به دلیل شستن با وزن بالا در ماشین باشد که این کار باعث خوردگی در اجزاری فلزی دستگاه می کند.این صدا ها ممکن است از پمپ تخلیه نیز بروز کند که به دلیل تراز نبودن دستگاه دچار ایراد شده.

در کل به این نکته توجه نمایید که لباسشویی ها حداقل هر دو سال یکبار نیاز به بررسی و سرویس کردن دارد.

بررسی علت های صدا دادن لباسشویی

بررسی دلایل فنی صدای زیاد ماشین لباسشویی در اکثر مواقع نیاز به یک متخصص تعمیر ماشین لباسشویی دارد که بتواند علت اصلی سر و صدا را با بررسی تمام قطعات بیابد.پس اگر با چنین مشکلی مواجه شده اید همین حالا با کارشناسان پارس سرویس تماس بگیرید.
تلفن تماس : ۰۲۱۳۸۴۲۹

معیوب بودن پمپ و موتور اصلی

موتور اصلی در لباسشویی های درب از جلو موتور متحرک تسمه‌ای که فولی دیگ شستشو را به حرکت درمی آورد،و در یک لباسشویی درب از بالا برای ایجاد نیروز و انتقال آن به وسیله شفت و چرخش سبد شستشو را بر عهده دارد و در برخی دیگر نیز نیروی پمپ تخلیه را نیز ایجاد می کنند.  یک نشانه رایج مربوط به خراب شدن موتور هنگام شروع به کار آن، صدای خر خر شدید موتور است که اگر به طور کامل بسوزد کمی بوی سوختگی از ماشین به مشام می رسد. در چنین مواقعی باید موتور به‌دقت موردبررسی و عیب یابی قرار بگیرد.اگر موتور شما نیم سوز شده باشد قابل تعمیر است و در بعضی مواقع هم باید تعویض شود.

پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی برای پمپ کردن آب از دیگ لباسشویی قبل و در حین فرایند چرخه شستشو می‌باشد. این پمپ ممکن است از طریق تسمه یا موتور حرکت کند. سر و صدای ماشین لباسشویی در طی چرخه شستشو و یا بعد از آن می تواند ناشی از خراب بودن پمپ تخلیه باشد که برای رفع این مشکل باید پنل جلوی اتاقک لباسشویی باز شود تا بتوان به پمپ تخلیه دسترسی پیدا کرد و آن را به دقت مورد بررسی قرار داد.

خرابی بالشتک های نگهدارنده موتور

برخی از ماشین لباسشویی های درب از بالا از یک بالشتک موتور برای انتقال قدرت از موتور به شفت استفاده می‌کنند. این کوپلینگ، موتور را به شفت متصل می‌کند و جنس اکثر آنها پلاستیکی می‌باشد. این رابط لاستیکی نیروی گشتاور را جذب می‌کند و مانع از شکسته شدن شاخک ها می‌شود.

به دلیل پلاستیکی بودن این قطعه و ارتباط مستقیم آن با موتور به‌طورکلی و در استفاده های زیاد از ماشین لباسشویی باعث فرسودگی کوپلینگ می‌شود.یکی از دادایل سرو صدا در ماشین لباسشویی هنگام کار کردن و خشک کردن ممکن است به دلیل فرسودگی و لغ شدن این قطعه باشد. برای رفع این مشکل در اکثر لباسشویی ها باید اتاقک لباسشویی برداشته شود تا بتوان به کوپلینگ موتور دسترسی پیدا کرد.

Noise-in-the-washing-machine-bel

پوسیدگی و فرسودگی تسمه موتور و پمپ

تسمه در مدل های جدید ماشین لباسشویی حذف شده به دلیل درصد بالای خرابی و ایجاد لرزش و سر و صدا در لبایشویی ولی در اغلب لباسشویی های درب از جلو که گیربکسی نیستند برای اتصال موتور به محفظه شستشو استفاده می شود. این تسمه می‌تواند ساده یا چند ردیفه باشد و معمولاً از جنس پلاستیک و کنف ساخته می‌شود. در ماشین لباسشویی درب از جلو معمولاً از تسمه چند ردیفه استفاده می‌شود و طوری طراحی شده است که به‌خوبی در جای خود نصب شود. در ماشین لباسشویی درب از بالا این تسمه معمولاً تک ردیفه با پوشش الیاف ساخته شده است.

ایجاد پوسیدگی در این قطعه باعث ایجاد صدای تق تق در ماشین لباسشویی می شود و اگر حالت خود را از دست داده باشد لرزش شدید در هنگام کارکردن لباسشویی ایجاد می کند.

خراب شدن بلبرینگ های لباسشویی

بلبرینگ یا یاتاقان توبی وسیله ای کاربردی و اصلی در سیستم لباسشویی است و وظیفه اصلی آن که در دوطرف محفظه شستشو قرار می گیرد این است که اجازه دهد دیگ شستشو به راحتی و نرم به چرخش درآید . استفاده بیش از حد و طولانی مدت از لباسشویی و ایجاد بار اضافی به ماشین لباسشویی می‌تواند موجب آسیب دید بلبرینگ‌ها شود و در ادامه آن نشت آب از ماشین لباسشویی شود.

Noise in the washing machine bolboring

اگر ساچمه های داخل بلبرینگ زیاد بچرخند ایجاد حرارت می شود و همین حرارت و فشار در آنها خردگی و شکستگی ایجاد می کند. اگر صدای شدید جیر جیر و یا خر خر در لباسشویی می شنوید به احتمال زیاد یاتاقان ها آسیب دیده اند. همراه این صدا ممکن است متوجه بازی بیش‌ازحد دیگ داخلی یا نشت آب در نزدیکی محل لاستیک دور محفظه شستشو شوید. در چنین مواقعی تکنسین فنی علاوه بر رفع مشکل مربوط به بلبرینگ معمولاً به تعویض لاستیک دور دیگ نیز می‌پردازد به دلیل اینکه احتمال گشاد شدن و ایجاد پارگی در آن بالا رفته.

توصیه هایی برای جلوگیری از بروز مشکل سر و صدا لباسشویی

در هنگام نصب ماشین حتما پیچ های انتقالی یا ثابت کننده دیگ در زمان نقل و انتقالات را باز کنید و برای مصارف بعدی نگهداری کنید.

محل نصب ماشین نبایستی شیبی بیشتر از ۷ درجه داشته باشد و اندازه هم سطحی ماشین بایست به صورت دقیق حداکثر ۳ درجه در جهت طول و عرض باشد.

در صورتی که با پیچ های تنظیم ارتفاع ماشین لباسشویی همسطح نشد.به هیچ نحو اقدام به اضافه کردن کارتون یا چوب و چیزهای شبیه به آنها نکنید.

همیشه سعی کنید در هر بار استفاده از ماشین لباسشویی به آن استراحت دهید و پشت سرهم از آن کار نکشید که در این صورت عمر دستگاه شما به شدت کاهش خواهد یافت.

ماشین لباسشویی خودکار با سیستم تعادل الکترونیکی آغاز به بیشتر شدن دور می کند.بنابراین در صورتی که لباس ها به صورت فله ای یا نامتوازن با هم درون آن باشد ماشین نمی تواند تعادل خود را حفظ کند.

How To Fix A Washing Machine Making Noise

تعدادل اتوماتیک: در ماشین های تازه با روش گریز از مرکز لباس ها به صورت متعادل در دیواره دیگ پخش می شوند تا وزن بین نقاط مقابل در دیگ با هم یکسان باشد. گفتنی است شرکت های سازنده مختلف شاخص های استاندارد متفاوتی دارند.

فنرها و کمک ؛ دو ابزار اصلی در کنترل لرزش ماشین لباسشویی می باشند که کم خراب می شوند.اما در صورتی که برای مدت زیادی از ماشین به طرز صحیحی استفاده نشود صدمه می بینند.مثلا اقدام به شستن لباسهایی با اندازه جذب آب مختلف (حوله حمام + چادر و …)

وزنه های تعادل: در صورتی که این وزنه ها بشکند یا در موقع خدمات درست تعبیه نشود. بلبرینگ دیگ ؛ در صورتی که آب درون بلبرینگ نفوذ کند بلبرینگ خراب شده و باید عوض شود.

شرکت پارس سرویس با داشتن نیروهای متخصص و ماهر و همچنین پشتیبانی از اکثر قطعات انواع ماشین لباسشویی می تواند مکانی مطمئن و سریع برای برطرف کردن خرابی های ماشین لباسشویی شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس