تلفن پشتیبانی 38429 - 021

کولر آبی یا گازی؟ مصرف انرژی کدامیک کمتر است؟

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > کولر آبی یا گازی؟ مصرف انرژی کدامیک کمتر است؟

کولر آبی یا گازی؟ مصرف انرژی کدامیک کمتر است؟

معمولاً افراد برای خرید کولر سر یک دو راهی بزرگ قرار می گیرند. کدام کولر؟ آبی یا گازی؟ به ویژه با بالا رفتن هزینه حامل های انرژی، خانواده ها وسواس بیشتری درباره میزان مصرف لوازم خانگی به خرج می دهند. از سوی دیگر، برخی از افراد به لزوم صرفه جویی در انرژی تأکید دارند. به هر حال، برای اینکه بهتر بتوانید تصمیم بگیرید، با ما همراه شوید و این مطلب را بخوانید.

تعریف کولر آبی

در تعریف ساده باید گفت که کولر آبی کولری است که با تبخیر کردن آب سبب سرمایش می شود.
این نوع کولر ها در ابعاد و قدرت های مختلف در بازار موجود هستند، ولی تقریبا همگی از یک نوع ساختار ساده جهت سرمایش بهره می برند .

تعریف کولر گازی

در تعریف ساده کولر گازی می توان گفت که این نوع کولرها با تبدیل گاز به مایع و دوباره تبدیل مایع به گاز باعث گرفتن گرما و ایجاد سرمایش می شوند. این دست تجهیزات سرمایشی نسبت به مدل آبی، دارای انواع و مدل های متنوع تری از جهت کارایی، بازده، مصرف و … هستند .

میزان مصرف انرژی کولر گازی و آبی چقدر است؟

کولر آبی بسته به ظرفیت آن به طور متوسط بین 30 تا 45 لیتر آب در ساعت مصرف می‌کند. یعنی یک کولر آبی در شبانه‌روز مقداری تقریباً معادل 700 لیتر آب مصرف می کند. به بیانی ساده، واحدی مسکونی با مساحت 150 تا 170 متر با کولر 7000 CFM تقریباً 800 لیتر آب را در طی شبانه‌روز تبخیر می‌کند. گفتنی است، متوسط مصرف برق یک کولر آبی نیز بسته به ظرفیت آن حدود 500 تا 900 وات ساعت است.

از طرفی کولر گازی ۲۴۰۰۰ بی تی یو با کلاس مصرف +A که می تواند یک سالن 75  متری واحد مسکونی را کاملاً خنک کند، در حالت بیشینه حدود ۲۰۰۰ وات برق مصرف می‌کند و در ساعات خنکتر، این مقدار تا حدود ۳۰۰ وات کاهش پیدا می‌کند.

البته مقدار انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع عوامل مختلفی است که می‌توان به محل نصب، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورد استفاده (از لحاظ مساحت، دما و رطوبت) اشاره نمود.

کاهش مصرف انرژی در کولر گازی ها به مدد فناوری های نوین

فناوری نوآورانه اختصاصی Inverter V در کولرهای گازی جدید به تنهایی اجازه می‌دهد تا این دستگاه‌ها تا 60 درصد کاهش مصرف انرژی داشته باشند. قابلیت اسکن هوشمند (Smart Scan) نیز با استفاده از فناوری حسگر هوشمند (Intelligent Sensor)  برای نظارت بر حرکت و فعالیت کاربران تهویه مطبوع، مصرف انرژی را تا 13 درصد دیگر کاهش می‌دهد. زمانی که اسکن هوشمند تشخیص دهد که اتاق خالی است، به صورت خودکار خروجی خنک‌کننده را کاهش می دهد و اجازه می‌دهد دمای داخلی در هر 20 دقیقه یک درجه سلسیوس افزایش پیدا کند و این افزایش دما تا دمای 28 درجه سلسیوس ادامه خواهد داشت تا هرچه بیشتر در مصرف انژی کاهش ایجاد شود .

جمع بندی

با نگاهی گذرا به کارآیی، میزان مصرف انرژی، قیمت ومسائل دیگر مربوط به کولرهای گازی و آبی در می یابیم که هر یک از این آن ها دارای مزایا و معایبی هستند. با در نظر گرفتن این مسائل و شرایط خاص خودمان باید نسبت به خرید آن ها اقدام کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس