تلفن پشتیبانی 38429 - 021

راهکارهای طلایی برای صرفه جویی در هزینه های برق (بخش اول)

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > راهکارهای طلایی برای صرفه جویی در هزینه های برق (بخش اول)

راهکارهای طلایی برای صرفه جویی در هزینه های برق (بخش اول)

به دلایل مختلف افراد تمایل دارند که میزان مصرف برق خانگی خود را پایین بیاورند. یکی از این دلایل، کاستن از مبلغ قبض برقی است که خانوارها باید بپردازند. امّا موضوع کلان تر این است که کاهش مصرف برق و انرژی های دیگر یک وظیفه انسانی است و به بهبود وضعیت بشر کمک می کند. با توجه به زحمت و مشقتی که برای تولید انرژی صرف می شود، منطقی است که همگی در راستای صرفه جویی در مصرف برق گام برداریم. با ما همراه باشید تا با راهکارهای طلایی برای صرفه جویی در هزینه های برق آشنا شوید.

قبل از پرداختن به این راهکارها خوب است اطلاعات ابتدایی درباره مصرف برق خانگی داشته باشید. گفتنی است،۳۰ درصد مصرف برق خانوار صرف روشنایی می شود، ۹/۲۵ درصد صرف کولر آبی و گازی، ۹/۲۷ درصد به یخچال و فریزر مربوط است، ۸/۹ درصد وسایل صوتی و تصویری برق مصرف می کنند، ۴ / ۱ درصد ماشین لباسشویی و ۵ درصد هم سایر لوازم.

راهکارها

 • برای گرم کردن حجم بسیار کمی از مواد غذایی از توستر و مایکروفر استفاده نکنید. این وسایل جزو لوازم پر مصرف محسوب می شوند و در افزایش مبلغ قبض برقتان تأثیر زیادی دارند.
 • با تعویض به موقع و مناسب فیلترهای سیستم خنک کننده منزلتان در مصرف برقتان صرفه جویی کنید.
 • کارشناسان معتقدند ۹۰ درصد برق مصرفی لامپ های رشته ای به گرما و حرارت تبدیل می شود و فقط حدود ۱۰ درصد برق مصرفی این لامپ ها صرف ایجاد روشنایی می شود. چنانچه در خانه از ۲ لامپ کم مصرف ۲۰ وات به جای ۲ لامپ رشته ای ۱۰۰ وات استفاده کنید، هزینه برق مصرفی خانوار در یک سال حدود ۱۲ هزار تومان کاهش می یابد.
 • با نصب یک تهویه هوا در منزلتان، هوا را در داخل خانه تان به حرکت در می آورید و درجه هوا را در آن پایین می آورید. بنابراین، نیاز شما به کولر کاهش می یابد.
 • برای اتو کشی لباس‌ها صبر کنید تا مقدار آنها به اندازه کافی برسد .زیرا برای روشن شدن اتو، میزان زیادی انرژی برق مورد نیاز است. اگر برای تعداد کمی از لباس ها اتو را روشن کنید، به افزایش برق مصرفی خانوار کمک کرده اید!
 • از نور طبیعی بهره ببرید. در طول روز، خورشید را اولین منبع نور خود بدانید و خانه و محل‌ کارتان را طوری ترتیب دهید که بتوانید از نور آفتاب نهایت استفاده را ببرید. پرده‌ها را کنار بکشید و اجازه دهید نور به طور کامل فضای خانه را روشن کند.
 • در روزهای گرم راه ورود نور خورشید را به خانه تان ببندید. یکی از راه ها برای خنگ نگه داشتن خانه و کاهش مصرف انرژی برق در روزهای گرم نصب پرده هایی است که مانع ورود نور خورشید به داخل خانه شوند.
 • برفک‌های داخل یخچال را از بین ببرید، چون باعث بالا رفتن مصرف برقتان می‌شوند.
 • لوله جاروبرقی تان را به صورت مرتب کنترل کنید تا گرفتگی نداشته و باعث هدر رفتن انرژی نگردد.
 • یکی از توصیه های صورت گرفته درباره لوازم صوتی و تصویری از سوی کارشناسان این است که صرف خاموش بودن دستگاه کفایت نمی کند بلکه باید دستگاه مربوطه را خاموش کنید و از برق بکشید. در غیر این صورت درصدی از برق مصرفی را این لوازم در حالت آماده به کار (Stand by) به خود اختصاص می دهند.
 • لامپ‌هایتان را عوض کنید. لامپ‌های قدیمی بیشتر انرژی خود را به صورت گرما می‌سوزانند تا اینکه نور تولید کنند. آنها را با لامپ‌های LED یا فلورسنت جایگزین کنید که هر دو آنها انرژی کمتری مصرف می‌کنند.
 •  مانیتور از همه بخش‌های دیگر کامپیوتر شما بیشتر برق مصرف می‌کند. کامپیوتر خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که مانیتور پس از چند دقیقه بیکار بودن خاموش شود.
 •  وقتی خورشید غروب می‌کند، لامپ یک اتاق مرکزی را روشن کنید و از اعضای خانواده بخواهید که ساعات شب را در این اتاق سپری کنند. روشن کردن فقط یک اتاق، صرفه‌جویی بسیار خوبی در نیروی برق خانه خواهد بود.
 • به یاد داشته باشید که پنکه های سقفی با حرکت دورانی هوا، کار را برای کولر منزلتان ساده می کنند و به آن کمک می کنند که برای تولید سرما فشار زیادی را تحمل نکند.
 • اگر به زندگی رویایی علاقه دارید، لامپ‌های برقی را با شمع جایگزین کنید. صرفه‌جویی در انرژی یعنی نگاهی جدید به تسهیلاتی که تا دیروز نادیده می‌گرفتیم. اگر در طول هفته یک شب از شمع به جای لامپ استفاده کنید، می توانید تا حد زیادی در هزینه هایتان صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس