تلفن پشتیبانی 38429 - 021

از این اشتباهات در دکوراسیون خانه های کوچک پرهیز کنید (بخش دوم)

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > از این اشتباهات در دکوراسیون خانه های کوچک پرهیز کنید (بخش دوم)

از این اشتباهات در دکوراسیون خانه های کوچک پرهیز کنید (بخش دوم)

همانطور که در مطلب قبلی گفتیم دکوراسیون منزل اهمیت زیادی دارد زیرا می تواند موجب شادی بخشیدن به اهالی خانه شود. در ادامه به برخی دیگر از اشتباهاتی که باید در دکوراسیون خانه های کوچک به آن ها توجه داشته باشید و حتی الامکان آن ها را مرتکب نشوید، اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

رنگ نکردن سقف

در خانه ما ایرانی‌ ها هر وقت صحبت از رنگ در میان باشد، یک سطل رنگ استخوانی به دست نقاش می‌ دهیم و می‌ گوییم در و دیوار و سقف را یک‌ دست کند. اما وقتی صحبت از رنگ دیواری متفاوت به میان می‌ آید، چه؟ آیا هیچ‌ کدام از ما جرات آن را داریم که سقف را هم به رنگ دیوار ها کنیم. یعنی اگر دیوار ها آبی باشند جرات آبی کردن سقف را هم داریم؟ شاید درصد کمی این جسارت را به خودشان داده باشند. مساله این است که در اتاق‌ های کوچک یک‌ دست رنگ زدن سقف و دیوار ها یکی از مهم‌ ترین راه‌‌ های بزرگ‌ نمایی است که کمتر کسی شجاعتش را پیدا می‌ کند. یک دست کردن سقف و دیوار جلوی به هم ریختگی و شلوغی را می‌ گیرد و اتاق را منسجم‌ تر و بهتر نشان می‌ دهد.

چسباندن مبل و صندلی ها به دیوار

هیچ چیزی بدتر از چسباندن میز و صندلی و مبل های خانه به دیوارها نیست. در این حالت نه تنها خانه کوچک تر از معمول به نظر می رسد بلکه فضای میانی به وجود آمده میان مبل ها کاملا غیر قابل استفاده خواهد بود. هرقدر که می توانید وسایل خانه را از دیوارها دور کنید.

بلااستفاده گذاشتن فضای پشت درها

همه ما از بی‌ نظمی بیزار هستیم اما باید یادمان باشد که هر شلوغی به معنای بی‌ نظمی نیست. این روز ها استفاده از وسایلی خاص که امکان به کار بردن فضا های غیر قابل استفاده را می‌ دهد بیشتر از قبل شده است. مانند رخت‌ آویز های پشت در یا وسایلی که مواد شوینده و. . . را در حمام و دستشویی جا سازی می‌ کنند. درست است که هیچ‌ کسی دوست ندارد از این وسایل در خانه‌ اش استفاده کند اما اگر کل فضای خانه روی هم رفته ۵۰ مترمربع باشد، چطور؟ این‌ جور وقت‌ ها بهترین کار به جای تلنبار کردن لوازم در کابینت‌ ها یا انباری، چیدن آنها در قفسه‌ های خاص پشت درهاست. در واقع پشت درها می‌ تواند با فضای خالی مناسب‌ شان راه خوبی برای نظم بخشیدن به خانه باشد. یادتان باشد نظم بخشیدن نه بی‌ نظم کردن!

غافل شدن از معجزه رنگ سفید

شاید کمی ایده عجیبی به نظر برسد اما اگر خانه کوچکی دارید و می خواهید آن را دلباز و بزرگ نشان دهید، بهتر است به سفید کردن در و دیوار و حتی وسایل خانه فکر کنید. یک خانه تمام سفید به دلیل انعکاس نور، بزرگ تر از آنچه که هست به نظر می رسد به خصوص اگر در خانه خبری از انبوه وسایل نباشد و منزل به شیوه ای ساده تزیین شده باشد. یادتان باشد در خانه های کوچک سادگی حرف اول و آخر را می زند.

کوتاه کردن پرده ها

برای ما در نصب پرده یک قانون وجود دارد؛ اینکه حتما پرده‌ ها باید از بالای پنجره‌ ها شروع شوند و به اندازه ارتفاع پنجره‌ ها پایین بیایند. این قانون در اتاق‌ های کوچک هیچ‌ وقت صادق نیست. در اتاق‌ هایی که فضای کوچکی دارند بهترین کار آویزان کردن پرده‌ ها از سقف تا روی زمین است، بدون توجه به اینکه اندازه پنجره‌ ها چقدر است و قدی هستند یا کوتاه. مهم این است که پرده‌ ها از جایی در نزدیکی سقف شروع شوند و تا روی زمین بیایند و حتی دو، سه سانتی‌ متری روی زمین باشند. بهترین رنگ هم برای‌ این پرده ها، رنگ‌ های ساده، خنثی و یک‌ دست است،  بدون هیچ نقش و نگار اضافی.

استفاده نکردن از رنگ های متنوع

درست است که خانه با رنگ و لعاب یک دست سفید بزرگ تر به نظر می رسد اما این دلیل نمی شود که در خانه های کوچک دیگر دنبال رنگ ها نرفت. استفاده از رنگ های خاص پررنگ می تواند فضاهای کوچک را هم بزرگ نشان دهد. فقط مهم این است که چطور با دکوراسیون خانه هماهنگی داشته باشد. در این روش بهترین کار این است که خانه و لوازم را به رنگی بسیار پررنگ درآورید و بعد یکی از عناصر مهم محیط مثل میز یا کوسن ها را به رنگی کاملا مخالف قرار دهید. این عدم تناسب به بزرگی فضا و خاص بودن آن کمک خواهد کرد.

نورپردازی نامناسب

نقش نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل را نادیده نگیرید و مطمئن باشید با انتخاب نور مناسب برای خانه تان می توانید یک محیط دلباز، زیبا و منحصر به فرد داشته باشید. نور کم باعث کوچکتر نشان دادن فضاها می شود. اغلب مردم این اشتباه را می کنند که چون فضا کوچک است یک رشته لامپ کافی است. اما بهتر است از  چندین لایه نور استفاده کنید. یک لوستر، بعضی از لامپ ها و چراغ های دیواری، آباژور و شمع ها می توانند گزینه مناسبی باشند.

خرید مبل بدون توجه به متراژ خانه

فضای یک خانه را باید براساس مساحت، تعداد نفرات ساکن در آن خانه و سبک دکوراسیونی که اهالی خانه می پسندند، طراحی کرد. متاسفانه در ایران به این موضوع توجهی نمی شود و مردم بدون در نظر گرفتن این موارد اقدام به خرید می کنند. مثلا یک دست مبل هفت نفره می پسندند، دو مجسمه هم از قبل دارند، یک کمد هم داشتند که دل شان نمی آید از آن استفاده نکنند. پس همه این وسایل را در کنار هم چیدمان می کنند. شما سعی کنید از این اشتباهات اجتناب کنید تا خانه ای زیبا و دل باز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس