تلفن پشتیبانی 38429 - 021

بایدها و نبایدهای استفاده از سفیدکننده ها (بخش اول)

شرکت خدمات پس از فروش لوازم خانگی > اخبار و مقالات > بایدها و نبایدهای استفاده از سفیدکننده ها (بخش اول)

بایدها و نبایدهای استفاده از سفیدکننده ها (بخش اول)

سفیدکننده ها، ترکیبات شیمیایی ای هستند که به دلیل قدرت بالایی که دارند نزد خانم های خانه دار از محبوبیت زیادی برخوردارند. به ویژه نزدیک عید و زمان خانه تکانی این ماده شیمیایی مهمان خانه های ما می شود و به کمکمان می شتابد. درست است که این ترکیب شیمایی به خوبی می تواند لکه ها را از بین ببرد و همه جا را برایمان برق بیندازد، امّا به یاد داشته باشید که همین فرشته نجات شما از دست لکه ها، می تواند ملکه عذابتان هم باشد. اگر نکات مهم در رابطه با سفیدکننده ها را مدنظر نداشته باشید، ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برایتان پیش بیاید. بنابراین، با ما همراه باشید تا بایدها و نبایدهای استفاده از سفیدکننده ها را برایتان بازگو کنیم.

انواع سفید کننده ها

به طور کلی سفید کننده‌های لباس به دو دسته تقسیم می‌شوند، سفیدکننده‌های کلردار و سفیدکننده‌های اکسیژنه. هر کدام از این سفیدکننده ها ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی دارند.

سفید کننده‌های کلرین یا کلردار به سفیدکننده‌هایی اطلاق می‌شود که حاوی هایپوکلرید سدیم هستند و اثر سفیدکنندگی و ضدعفونی کنندگی بالایی دارند. اما این دسته از سفیدکننده ها در کنار این آثار مفید، اثر خورندگی هم دارند و ممکن است علاوه بر از بین بردن لکه به رنگ و بافت آن هم صدمه بزنند. از این نظر محدودیت استفاده از سفیدکننده‌های کلردار بیشتر است و فقط روی پارچه‌های سفید با الیاف مقاوم قابل استفاده هستند.

سفیدکننده‌های اکسیژنه حاوی پربورات سدیم یا پرکربونات سدیم هستند که ملایم‌تر از سفیدکننده‌های کلردار عمل می‌کنند و روی لباس‌های سفید و رنگی هم قابل استفاده هستند. اما قبل از استفاده از این نوع سفیدکننده روی لباس، حتما برچسب مراقبتی آن را چک کنید و مطمئن شوید که لباس شما می‌تواند این ماده را تحمل کند. این نوع سفیدکننده ممکن است مایع یا پودری باشد که در مقابل آب واکنش نشان می‌دهد و با آزاد کردن اکسیژن، رنگ لباس را روشن کرده و لکه‌های آن را از بین می‌برد.

نکته: اگر جزو افرادی هستید که به محیط زیست اهمیت می دهید باید بدانید که سفیدکننده‌های اکسیژنه گزینه مناسب‌تری هستند و نه تنها آسیب کمتری به رنگ و بافت لباس وارد می‌کنند بلکه برای محیط زیست هم زیان کمتری دارند. از آنجائیکه سفیدکننده اکسیژنه بر خلاف نوع کلردار، ترکیبات سمی ندارد و گازهای مضری هم تولید نمی‌کند، گزینه مناسب تری است. اما قبل از این که بخواهید این ماده را در ماشین لباسشویی به کار ببرید حتما برچسب مراقبتی آن را چک کنید. اگر امکان استفاده از سفیدکننده در آن وجود دارد می‌توان سفیدکننده را در ماشین لباسشویی هم مورد استفاده قرار داد اما به طور کلی نوع اکسیژنه آن گزینه بی‌خطرتری برای استفاده در ماشین لباسشویی است.

استفاده حداقلی از سفیدکننده ها

دبیر انجمن پزشکان کودکان ایران معتقد است تا جایی که ممکن است باید از سفیدکننده ها و جوهر نمک استفاده نکنیم. دکتر محمدرضا بلورساز تصریح کرده است: وایتکس که یک ماده شوینده سفید کننده به شمار می رود، بسیار مضر و خطرناک است و هایپوکلرید سدیم متصاعد شده از آن موجب تحریک راه‌های هوایی می‌شود. وی همچنین می گوید: مصرف این مواد به ویژه در منازلی که کودکان مبتلا به آسم، آلرژی و تنگی نفس دارند به شدت خطر‌آفرین است.

علایم مسمومیت با مواد شوینده

اگر کودک در اثر مصرف مایعاتی مثل سفیدکننده‌ها یا جوهرنمک دچار مسمومیت شود، علایمی مانند قرمزی، ورقه‌ورقه شدن پوست و تورم دهان و سوزش در وی ایجاد می‌شود. علایم در مورد سفیدکننده‌ها و جوهرنمک معمولا مشترک است، ولی ضایعات در این دو مورد متفاوت است.

سفیدکننده‌ها قلیایی و بسیار خطرناک‌تر از مواد اسیدی مثل جوهرنمک هستند و معمولا بافت را سوراخ و سوختگی شدید ایجاد می‌کنند، در صورتی که سوختگی اسیدی مثل جوهرنمک ممکن است سطح مخاط را بسوزاند و سوختگی منتشر و وسیع که دستگاه گوارش را درگیر کند، اتفاق نمی‌افتد.

در سوختگی با مواد شوینده، مهم‌ترین مسئله برای پزشک کنترل سیستم تنفسی و راه‌های هوایی است، زیرا احتمال سوختگی راه‌های هوایی خیلی بالاست و سوختگی در این نواحی باعث تورم می‌شود و در پی آن مسیر عبور هوا تنگ شده و بیمار دچار علایم کمبود اکسیژن در بدن خواهد شد که در این وضعیت مداخلات پزشکی خیلی جدی‌تر خواهد بود.

نحوه استفاده از مواد شوینده

به طور کلی اگر لباس شما لکه‌ای دارد که برای برطرف کردن آن نیاز به استفاده از سفیدکننده هست و یا تمام لباس طوری تغییر رنگ داده است که تنها با سفیدکننده می‌توان سفیدی و تمیزی اولیه آن را بازگرداند، بهتر است قبل از این که نسبت به شستن لباس اقدام کنید با استفاده از سفیدکننده مناسب کار لکه بری و سفید کردن را انجام دهید و پس از گذشت زمان کافی و آبکشی لباس، آن را در ماشین لباسشویی بشویید تا کاملا تمیز و ضدعفونی شود.

البته فراموش نکنید که استفاده از سفیدکننده محدودیت دارد و لباس‌های ظریف و حساس حتی به سفیدکننده‌های اکسیژنه هم واکنش نشان می‌دهند و آسیب می‌بینند پس حتما قبل از هر کاری، برچسب مراقبتی لباس را چک کنید و تست سفیدکننده را روی قسمت کوچکی از لباس انجام دهید تا از عدم آسیب دیدن لباس‌های خود مطمئن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با کارشناس